099 Joker


Batman: Zabójczy Żart
Absolutna klasyka komiksu z Batmanem, a także superbohaterskiego w ogóle autorstwa Alana Moore’a i Briana Bollanda. Oryginalnie ukazał się w roku 1988, a w Polsce już w 1991 nakładem wydawnictwa TM-Semic. Był to pierwszy komiks z Batmanem w Polsce i od razu taka perła.
Teraz mamy okazję zapoznać z tzw. wydaniem „The Deluxe Edition”, wersją autorską Briana Bollanda, który postanowił sam pokolorować swoje rysunki w sposób znacznie odbiegający od tych zrobionych przez Johna Higginsa. Osobiście muszę powiedzieć, że ta wersja zdecydowanie bardziej przypadła mi do gustu. Nie tylko przez większy realizm (co wg mnie bardziej pasuje do rysunków Briana), ale także przez mrok i stonowanie palety barw. W porównaniu do psychodelicznej pierwotnej wersji jest to nie mała różnica, która nie każdemu przypadła do gustu.
Dodatkowo w tym wydaniu znalazł się short autorstwa Briana (pierwotnie ukazał się w zbiorze Batman: Black & White) – tutaj w wersji kolorowej, a także wstęp Tima Sale’a i posłowie Briana.
wyd. Egmont

Sin City
Sam nie wiem co tu napisać… może to jak wielki wpływ miał Miller na to jak rysuję? To raczej od razu widać… to może o tym, że w końcu Egmontowi udało się wydać wszystkie części w twardej oprawie i teraz pięknie się prezentują na półce? Też nie…
Wydaje mi się, że wystarczy tyle: Jest to zajebisty, mocny, świetnie narysowany komiks, czerpiący garściami z gatunku noir i kryminałów.
Naprawdę warto.

wyd. Egmont

You Might Also Like

3 komentarze

 1. "Był to pierwszy komiks z Batmanem w Polsce"

  A pierwsza nie była adaptacja "Batmana" Burtona? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No i zasiałeś mi ziarno niepewności. Ale nigdy nie lubiłem takich adaptacji;)

   Usuń
 2. No i zajebisty Joker! Ćwicz, ćwicz, wiesz dlaczego... :P

  OdpowiedzUsuń