104 K.

w dawno nie ruszanym szkicowniku...

Battle Royale
Dziś manga i to nie byle jaka. Świetnie zapowiadająca się seria (obecnie dostępne 2 pierwsze tomy, a kolejne w drodze) Battle Royale autorstwa Koshuny Takami (scenariusz) i Masayuki Taguchi (rysunek).
Akcja komiksu dzieje się w niedalekiej przyszłości w totalitarnej Republice Dalekowschodniej Azji, gdzie co roku dochodzi do eksperymentu polegającego na wzajemnym wyrzynaniu się losowo wybieranej trzeciej klasy liceum. W tym „programie” na opuszczonej wyspie, odciętej od świata jest tylko jedna zasada „zabijać, aby przeżyć”, a może przeżyć tylko jeden.
W skrócie można powiedzieć, że jest to po prostu krwawa jatka, ale to by było bardzo nie fair wobec tej pozycji, gdyż scenariusz oferuje duuużo więcej. A główne pytanie jaka stawiają autorzy to: jak TY byś się zachował?.
Do tego dochodzi bardzo dobre tłumaczenie, gdzie wpleciono kilka rodzimych odniesień.
No i to komiks zdecydowanie dla dorosłych.
wyd. Waneko

Usagi Yojimbo: Ronin.
Od dawna chciałem się zapoznać z tą pozycją, która ukazuje się na naszym rynku od kilku ładnych lat. I w końcu miałem sposobność przy okazji wznowienia pierwszego tomu  tej niezwykłej serii autorstwa Stana Sakai’ego o samuraju bez pana, przemierzającego siedemnastowieczną Japonię. Nie zawiodłem się:) Kilkukrotnie nagradzaną nagrodami Eisnera historię poznajemy w niecodzienny sposób. Dokładnie polega to na tym, że wszystkie (prawie?) postacie przedstawione są jako antropomorficzne zwierzęta. I mimo tego, a także cartoonowej stylistyki i humorowi, historie odbiera się jak dobre kino samurajskie. 
wyd. Egmont

You Might Also Like

4 komentarze

 1. ciekaw podejście w rysunku :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. w sumie zrobiony tak... hmmm... z głupa :D

   Usuń
 2. Mnie się Usagi znudził po pięciu tomach, polecam Uszatego w małych dawkach, może wtedy się nie znudzi. W sumie pewnie kiedyś do niego wrócę (a przynajmniej spróbuję), ale teraz mam dużo lepszych rzeczy do sprawdzenia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja na razie jestem po pierwszym;)
   i trochę się podjarałem, szczerze mówiąc, tym komiksem. Może to też dlatego, że lubię historie o samurajach... ?

   Pochwal się co np. :)

   Usuń